top of page

Grupo Misitio

Público·123 miembros

Ionut Coste - Sa-mi Fac Casa Si Fantana (de Strainatate) ((FREE))


Buna ziua ma numesc Briana si as avea nevoie de un sfat.Am primit o casa cu contract de intretinere cu clauza de uzufruct. Acum 2 luni vecini de langa mine m-au informat ca ei au in plus cu 50 m patrati si noi avem lipsa 50 m patrati lucru pe care nu l-am stiut nici noi nici ei. Ei au cumparat locul in urma cu 10 ani. De la mostenitori persoanelor care i-au vandut terenul matusii mele (de la care am contractul de intretinere), in urma cu 45 de ani. Vecini m-au chemat in instanta pt rectificare de CF, eu am cerut revendicarea terenului vecini au depus la dosar in prima faza ca cer posibilitatea sa-mi plateasca terenul lucru cu care noi nu suntem deacord. Atunci au depus la dosar o cerere de uzucapiune prin exceptie si jonctiunea posesiei si au cerut sa fie audiati martori in aceest sens as dori sa-mi explicate ce inseamna aceest lucru si daca ar putea impiedica sa intru in posesia terenului? Impozitul pe teren a fost platit de matusa mea cat a trait, in continuare de noi Ce e mai bines a fac? As putea pierde si terenul? Si sa nu primesc nici bani de la ei?




Ionut Coste - Sa-mi fac casa si fantana (de strainatate)



Buna ziua! Ma numesc Andreea Popa m-am casatorit decurand si atat eu cat si sotul meu lucram in Germania.Vom mai sta aici inca 2 ani maxim 3. as vrea sa stiu daca pot beneficia de locuinta anl cada lucrez in strainatate.Adica k acte doveditoare de munca sa aduc contracutl de aici! este posibil? va multumesc!


buna ziua.am si eu o nelamurire,si anume;anul trecut la sfarsitul lui aprilie ,am fost chemata la lucru in salzburg de catre o romanca care are infiintatao firma de curatenie ,acolo in salzburg.mi-a spus ca ne face acte legale de sedere si lucru.am ajuns acolo ,am stat la acea persoana care era si patroana,cateva zile dupa care a trebuit sa-mi caut chirie.am gasit ,cu formularu de la proprietar m-am prezentat la primaria de acolo si mi-am facut anmeldung.apoi am mers cu sefa firmei sa-mi faca acte legale ca sa lucrez in firma ei,la ,,fortele de munca,,de acolo arbeitesam parca si apoi la maghistrat,am semnat niste hartii,,care era de fapt deschidere de gewerbe.acest lucru l-am aflat dupa5luni.,de la alta romanca de acolo.sefa firmei mi-a cerut toate actele si hartiile primite de la autoritatile de acolo ,si s-a dus sa-mi faca asigurare de sanatate..dupa 4luni mi-a venit factura de la SVA cu 760euro de plata pe 5luni.am aratat factura sefei,si mi-a spus ca nu plateste ea nimic ,ca e obligatia mea ca lucrator independent s-o platesc.mentionez ca eu n-am eliberat facturi cu lucrarile ce le faceam.ea incasa banii si pe mine m-a platit la ora cu 6euro/ara.salariu m-il dadea la sfarsitul fiecarei luni pe baza de rehnung.asa a mers pana pe 15ianuarie 2013,cand m-a anuntat tot ea ca nu mai pot lucra in salzburg ,pentru ca finanzamt-ul e pe urma mea.dar nu stiu de ce/mi-a spus sa merg sa inchid cat mai repede gewerbe sa predau chiria si sa vin in romania.de aceea va rog sa-mi spuneti daca sant urmarita si in tara si acolo in salzburg.va multumesc


Buna ziua.In 2005 am fost diagnosticat co o problema la cap cu vasele de sange.Am fost operat,dupa aceasta interventie au spus ca trebuie facuta o embolizare i-ar dupa alta perioada m-au operat din nou pe motiv ca boala avanseaza.Dupa toate aceste operatii,urechea stanga impreuna cu o mare portiune din scalp s-au cangrenat si am fost din nou operat,amputandumi-se urechea cu o mare parte din scalp.L-a 2 ani dupa aceasta operatie am facut accident vascular cerebral ramanand cu sechele.Anul acesta (2013)am inceput sa ma simt rau,m-am internat pentru control si aceiasi medici mi-au spus ca nu mai pot face nimic pentru mine.Din fericire am gasit un medic care m-a si mi-a spus ca aceasta malformatie se poate vindeca,l-a noi in tara costa foarte mult,dar cu ajutorul formularului E112 pot pleca in strainatate, indrumat catre o clinica din afara tarii,unde am fost internat si supus unei noi embolizari,problema de sanatate a fost 60% rezolvata,urmand peste 3 luni sa revin pentru a doua interventie.Acolo l-a clinica dupa mai multe analize de specialitate,mi-au spus ca din cauza operatiilor facute in tara la noi boala s-a agravat,ca defapt nu am avut accident vascular crebral si acel care mi s-a rupt pe creier,in urma caruia am ramas cu handicap grav(fiind pensionat)s-a datorat tot interventiilor facute de medicii romani,ca amputarea urechii cu tot cu scalp tot din cauza interventiilor suferite in Romania.Sunt multe alte lucruri care daca as sta sa le scriu aici,as face un roman intreg daca as povesti cum in 8 ani viata mea care fusese normala,a fost distrusa de catre acesti asa zisi medici.Sunt hotarat sa-mi fac dreptate in instanta,daca doriti si ma puteti ajuta,va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dumneavoastra si o modalitate de contact.Sunt foarte multe de spus in legatura cu medicii romani,l-a cum au reactionat vis a vis de faptul ca boala mea se poate vindeca in strainatate.Multumesc 041b061a72


Acerca de

¡Te damos la bienvenida al grupo! Puedes conectarte con otro...

Miembros

bottom of page